Kolejka - ponadczasowa zabawka

wo kolejowe tradycją sięga początków kolejnictwa. Modelarstwo kolejowe zyskało wielu zwolenników w Niemczech. Przyczyniła się do tego fabryka zabawek Märklin, która już w 1859 roku zaprezentowało pierwszy model kolejki

Kolejka - ponadczasowa zabawka Drewniana kolejka to świetna zabawa:

O kolejkach

Modelarstwo kolejowe - odwzorowanie w pomniejszeniu obiektów i pojazdów związanych z transportem kolejowym.

Modelarstwo kolejowe tradycją sięga początków kolejnictwa. Modelarstwo kolejowe zyskało wielu zwolenników w Niemczech. Przyczyniła się do tego fabryka zabawek Märklin, która już w 1859 roku zaprezentowało pierwszy model kolejki elektrycznej. Większość modeli kolejowych jest zasilania elektrycznie, za pomocą transformatora. Wśród modelarzy kolejowy najbardziej typowe jest kolekcjonowanie modeli lokomotyw oraz wagonów masowo produkowanych przez przedsiębiorstwa. Powszechnie są również modele samodzielne wykonywane przez modelarzy. Wraz z kolekcjonowaniem modeli kolejowych modelarze zajmują się projektowaniem i budowaniem makiet kolejowych z zakupionych elementów lub samodzielne wykonanych. Makiety kolejowe stanowią odwzorowanie współczesnych lub dawnych historycznie kolei w wybranych krainach geograficznych. Rozmiar takiej makiety kolejowej uzależniony jest od wymaganej powierzchni. Najbardziej rozpowszechnioną skalą w modelarstwie kolejowym jest skala H0, najbardziej rozpowszechniona w Niemczech. Oprócz tej skali rozpowszechnione są również mniejsze skale w modelarstwie jak skala TT typowa dawniej dla Niemiec Wschodnich, skala N stworzona przez przedsiębiorstwo Minitrix oraz skala Z produkowana przez przedsiębiorstwo Märklin. Istnieją również większe skale w modelarstwie kolejowym jak skala 0 oraz skala 1 zaprezentowane przez zakład Märklin, ostatnia skala nadal jest produkowana przez to przedsiębiorstwo. Skale te mają jedynie nostalgiczne znaczenie, nie są obecnie masowo produkowano i rozpowszechnione ze względu na duże rozmiary. Wyjątkiem jest skala 2 znana bardziej jako kolejka ogrodowa odporna na warunki pogodowe i idealna dla dużych ogrodów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo_kolejowe


Zalety zabawek drewnianych / Zabawki z drewna ? czy warto? / Nowy trend ? drewniane zabawki dla dzieci

Jeśli jesteśmy rodzicami, którzy na bieżąco śledzą trendy w dziedzinie zabawek, z pewnością zauważliśmy napływ zabawek wykonanych z drewna. Stają się one coraz bardziej popularne dzięki bogatemu wzornictwu oraz swoim niewątpliwym zaletom. Zabawki te są wykonane z materiałów ekologicznych, które nie wywołują żadnych reakcji w kontakcie ze skórą dziecka. Nie zawierają szkodliwych substancji, które niejednokrotnie można znaleźć w zabawkach gumowych czy plastikowych. Są więc bezpieczne dla dzieci w różnym wieku, w zależności od oznaczeń producenta. Swoją prostotą pobudzają dzieci do kreatywnej zabawy, co rozwija wyobraźnię i motorykę. Szeroka gama wzorów i kolorów z pewnością pozwoli nam znaleźć wymarzony prezent dla każdego dziecka.


Skąd się wzięły drewniane kolejki?

Tory drewniane to system specjalnie wyciętych listewek drewnianych o grubości 1cm z frezowanymi rowkami po których mogą toczyć się koła pociągów ? zabawek. Tory ? o różnej długości i kształtach można łączyć ze sobą za pomocą specjalnych łączników. Kluczowy element zabawki dla małych dzieci nawiązujący do zabawy pociągami.

Pierwszą osobą która wpadła na pomysł drewnianych pociągów jeżdżących po drewnianych torach był Marshal H. Larrabee II1 założyciel the Skaneateles Handicrafters, która to rozpoczęła produkcję w 1936 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie erę kolejek drewnianych zapoczątkowała szwedzka firma Brio2, produkująca takie kolejki od 1958 roku. Do Polski drewniane pociągi trafiły stosunkowo niedawno, wprowadzane na rynek przez: Brio, Bigjigs, Tesco, Ikea. Od 2011 roku, gdy w sklepach pojawiła się duża ilość tanich zestawów popularność takich zabawek zaczęła szybko rosnąć. Na rynku pojawiło się dużo nowych producentów i dystrybutorów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tory_drewniane



© 2019 http://gadzety.gsm.pl/