W średniowieczu stosowana była sporadycznie we
Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ.
Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od:
Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie
Dolny torus był z reguły większy
Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)
Estetyka i sztukateria jako duet idealny
Nasz dom powinien być naszym azylem, przestrzenią, w której czujemy się dobrze, a nawet doskonale. To od nas samych zależy, czy tak będzie. Z racji tego już dziś pomyślmy o tym, co możemy zrobić, by nasze lokum, do którego codziennie wracamy po pracy, było nie tylko funkcjonalne, ale także i piękne. Estetyka domu to podstawa, a zapewnić ją może między innymi niebanalna sztukateria, którą zamontować można między innymi na elewacji. Będzie ona czymś nietypowym i na pewno nada charakteru naszemu domowi. Pomyślmy o niej już teraz, a jeśli planujemy np. malowanie ścian we wnętrzach, to także i tam można zamontować piękne element sztukateryjne. Warto o tym pamiętać i czerpać inspiracje np. z magazynów wnętrzarskich.